17/10 – 2015
På presskonferensen så talade SD om det asylkaos som de rödgröna skapat och att Sverige kommer att hamna i en systemkollaps om vi inte stryper tillströmningen av flyktingar. Eftersom Sverigedemokraterna misslyckats med att få med sig de andra partierna att störta den rödgröna regeringen så kommer SD att använda sig av utomparlamentariska metoder.
FOLKOMRÖSTNING OM INVANDRINGEN TILL SVERIGE
SD kommer att arbeta för att det ska bli en folkomröstning gällande invandringen till Sverige. Sverigedemokraterna kommer även att annonsera i utländsk media med budskapet: kom inte hit! SD kommer berätta att bilden av Sverige där guld och gröna skogar utmålas inte stämmer utan att det som väntar den asylsökande är tältläger, kyla och år av väntan på asylprövningen. Sverigedemokraterna kommer att dela ut flygblad och göra reklam i media samt ha möten.
Sverigedemokraterna säger att de bl.a. är inspirerade av Danmark som har gjort liknande saker och som har en restriktiv flyktingpolitik.